vajina-genisletme-34

Vajina Genişletme

Vajina genişletme ameliyatı; özellikle vajinada darlık yaşayan kişilere yeterli genişliğin oluşturulması için uygulanmaktadır. Vajinada doğuştan gelen, vajinayı bölen ve daraltan bir perde olabilmektedir.

Vajina Genişletme

Vajina genişletme ameliyatı; özellikle vajinada darlık yaşayan kişilere yeterli genişliğin oluşturulması için uygulanmaktadır.

Vajina darlığı nedir?

Vajinanın doğuştan veya sonradan daralması nedeniyle, cinsel ilişkide sorunların yaşanmasıyla kendisini gösteren durumları içerir.

Vajina darlığı en sıklıkla; cinsel ilişkide ağrı (disparoni),cinsel ilişkiye girememe ve jinekolojik muayene olmada zorluk gibi sıkıntılara neden olmaktadır. Vajina darlığı doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir.

Doğuştan vajina darlığı Doğuştan (konjenital) olarak vajina darlığı ile ilgili durumları içerir.

Mayer rokitansky küstner hauser (MRKH) sendromu

MRKH sendromu, ‘Vaginal atrezi’, ‘vajina yokluğu’ veya ‘vajina kısalığı’ gibi değişik isimlerle bilinmektedir. Doğuştan gelen bu sorunda, vajinanın bir kısmı ve rahim oluşamamıştır. Yumurtalıklar ise bulunmaktadır.

Bu yapısal anormalliklerde vajina genişletme (Vajinoplasti) ameliyatlarına zorunlu olarak başvurulmaktadır. 4500 kadının birinde görülen bu sorunda vajina genişletme ameliyatı sonrasında, cinsel ilişki rahat bir şekilde olabilmektedir.

Dar vajina doğuştan dar ve sıkı vajina yapısı olanlarda cinsel ilişkide ağrı ve zorlanma olabilmektedir. Vajina genişletme operasyonu ile bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Vajinal bölme (septum)

Vajinada doğuştan gelen, vajinayı bölen ve daraltan bir perde olabilmektedir. Tedavisi için cerrahi olarak vajinadaki septumun çıkarılması ve vajinal genişletmenin yapılması gerekmektedir. Operasyon sonrası birkaç gün hafif lekelenme tarzı kanamalar normaldir. İlk gün içinde hafif sızlama tarzı ağrılar olursa basit ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Kalın ve yüksek kenarlı kızlık zarı

Vajina darlığına bazen eş zamanlı olarak kızlık zarının doğuştan gelen anatomik sorunları da eşlik etmektedir. Kızlık zarının kalın, sert veya yüksek kenarlı oluşu da cinsel ilişkiye girememe, vajinismus veya cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayetine neden olabilir. Bu tür durumlarda kızlık zarının ameliyatla alınması operasyonu yapılabilir. Kızlığın cerrahi olarak çıkartılması ameliyatına ‘himenektomi’ operasyonu adı verilmektedir.  

Sonradan kazanılmış vajia darlığı

Vajina daraltma ameliyatlarından sonra gelişen darlık Vajina daraltma veya perine onarımı (Perineoplasti) ameliyatının gereğinden fazla sıkı olarak yapılmış olması ve oluşan skar (nedbe) dokusu nedeniyle cinsel ilişki çok zor ve ağrılı olabilmektedir.

Vajinal doğum sonrası vajinal darlık

Vajinal-normal doğumda fazla dikiş olması, atılan dikişlere bağlı gelişen nedbe dokusu vajinanın gereğinden fazla daralmasına neden olabilir.

Jinekolojik ameliyatlar sonrası darlık

Mesane sarkması (sistosel),barsak sarkması (rektosel),vajinal histerektomi (rahmin alınması) ya da rahim sarkması (uterin prolapsus) ameliyatları sırasında vajina bazen normalden fazla daraltılmak zorunda kalınabilir. Bu durumda gelişen darlık nedeniyle vajina genişletme yapılabilmektedir.

Vajinal genişletme ameliyatları nasıl yapılır?

Vajinal genişletme ameliyatları genelde lokal anestezi eşliğinde (bölgesel uyuşturmayla) ve 30 dakika kadar süren operasyonlardır. Bazı durumlarda vajina girişindeki darlık lazer ile kesi yapılarak açılabilmektedir. Yapılan ameliyatla vajina girişi ve içi rahatladığı için cinsel ilişkide olan ağrı, acı hissi tamamen ortadan kalkmaktadır.

Doğuştan gelen vajina darlığı, yokluğu veya kısalığı gibi durumlarda yapılan vajinoplasti operasyonlarındaki süre ise daha uzundur. Bu durumlarda yeni bir vajina kanalı yapılır. Açılan yeni kanal içine deri grefti konularak yeniden kapanma engellenmektedir. Operasyon sonrası uzun yıllar dilatör egzersizleri ile yeniden yapışma önlenmeye çalışılır.

Kızlık zarının yüksekliği ve sertliğine bağlı cinsel ilişkide ağrı (disparoni) sorunu yaşayanlarda kızlık zarı cerrahi olarak veya lazerle kesilerek çıkartılmaktadır. Böylelikle fiziksel problem giderilmiş olur. Ancak zamanla gelişen cinsel ilişkide acı çekme korkusu nedeniyle, tedaviye cinsel terapinin de eklenmesi başarıyı arttırmaktadır.

Bazı durumlarda vajinanın giriş kısmında kızlık zarı komşuluğunda ‘vestibulm’ adı verilen bölgenin inflamasyonuna (yangısına) bağlı olarak disparoni şikayeti de mevcuttur. Buna ‘Vulvar vestibulitis’ veya ‘vulvar vestibulit sendrom’ adı verilir. İlişki sırasında hissedilen keskin acıya bağlı olarak kasılma ile birlikte vajina darlığına benzer bir durum yaşanmaktadır.

Vulvar vestibulitis’de ‘vulvar vestibulektomi’ operasyonu yapılarak vestibulm mukozası çıkarılarak ağrı sorunu çözümlenmektedir. Gerekli durumlarda ilave tedaviler de yapılabilir.

Comments are closed.