vajina-daraltma-sonrasi-duzeltme-33

Vajina Daraltma Sonrası Düzeltme

Vajinoplasti sonrası düzeltme son yıllarda artmıştır. Düzeltme ameliyatları “revizyon ameliyatları” olarak da bilinir ve sıklıkla labioplasti ve vajinoplasti sonrası yapılır.

Vajina Daraltma Sonrası Düzeltme

Vajinoplasti Sonrası Düzeltme Ameliyatı

Genital estetik ameliyat olduktan sonra düzeltme (revizyon) istemleri son yıllarda oldukça artmaktadır.

Genital estetik ile ilgili düzeltme ameliyatları ‘Revizyon ameliyatları’ olarak da bilinir ve en sıklıkla labioplasti sonrası yapılmaktadır. Bunu vajina daraltma ameliyatları izlenmektedir.

Revizyonlardaki artışta, genital estetik operasyonları için artan talebe rağmen bu konuda ameliyat yapan pek çok cerrahın yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmaması yatar. Günümüzde maalesef pek çok operasyon hataları ile karşılaşılmaktadır.

Genital estetik operasyonları ‘kozmetik jinekoloji’ nin bir alanıdır ve bu konuda çalışmayı düşünen hekimlerin eğitim almaları şarttır. Aksi takdirde istenmeyen ameliyat sonuçlarının oluşması kaçınılmazdır.

Vajina daraltma sonrası düzeltme

Vajina daraltma ameliyatları genelde perine düzeltme (Perineoplasti) ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Vajina aşırı daraltma veya eş zamanlı olarak perine (vajina girişi ile makad arası) kısmın yükseltilmesi ile cinsel ilişki son derece ağrılı ve hatta imkansız hale gelebilir. Diğer taraftan operasyon sırasında cilt dokusunun cilt altına gömülmesi ile cilt altında ‘inklüzyon kistleri’ ve daha sonrasında da ağrılı ‘inklüzyon abseleri’ gelişebilmektedir.

Aşırı darlık veya yetersiz ameliyat

Daraltılacak dokuyu baştan iyi değerlendirmek şarttır. Vajina daraltma fazla yapılırsa acı, ağrı hissi yaşanmakta, az yapılırsa da hiçbir değişiklik olmamaktadır. Vajina daraltma ameliyatlarında erkek eşin penisinin boyutu da önemlidir.

Vajina daraltmada en sık yapılan hataları ve revizyon (düzeltme) gerektiren durumlar:

  • Vajina daraltma sonrası vajina girişinin aşırı dar olması ve bu nedenle cinsel ilişkide acı, ağrı hissetme,
  • Vajina daraltma ameliyatı sonrasında vajinanın yeterince dar olmaması ve cinsel ilişkide hissizlik sorununun aynen devam etmesi,
  • Dıştaki dikiş izlerinin belirgin şekilde kalarak estetik açıdan rahatsız etmesi.

Doğum sonrası vajina daraltma ne zaman yapılabilir?

Doğum sonrası vajina estetiği ve vajina daraltma ameliyatları için 3 ay beklenilmesini önermekteyiz. Bu süre zarfında gebeliğe bağlı ödemler çözülecek ve doku kendisini toparlayacaktır. Gebelik döneminde veya doğum sırasında vajina estetiği ile ilgili hiçbir uygulama yapılmaz. Aksi takdirde komplikasyon riskleri oldukça yüksektir.

Comments are closed.