beayzzlatma

Lazerle Genital Renk Açma

Lazerle renk açma, ağartma terapileri bir çeşit peeling (deriyi soyma) işlemidir. İngilizcede ‘Laser bleaching’ veya ‘laser whitenning’ olarak geçer. ‘Lazer ağartma’ veya ‘lazerle beyazlatma’ olarak da bilinir.

Lazerle Genital Renk Açma

Lazerle Genital Renk Açma Nedir?

Dış genital alan yani vulva bölgesinde yer alan üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklarda zamanla renk koyulaşması, kararma ve bölgesel lekelenmeler olabilmektedir. Bu sorunu gidermede lazerle genital bölge renk açma, beyazlatma tedavileri oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Lazerle renk açma, ağartma terapileri bir çeşit peeling (deriyi soyma) işlemidir ve genital estetikişlemlerinden biridir.

İngilizcede ‘Laser bleaching’ veya ‘laser whitenning’ olarak geçer. ‘Lazer ağartma’ veya ‘lazerle beyazlatma’ olarak da bilinir.

Dış genital bölge neden koyulaşmaktadır?

Dış genital bölgenin rengi, zaman içinde ve farklı nedenlerle koyulaşabilir, esmerleşebilir. Bu durum kadınlarda estetik açıdan rahatsızlık sebebi olabilmektedir.

Dış genital bölge renginin koyulaşmasında;

  • Estrojen hormonu,
  • Güneş ışınları,
  • Koyu renkli cilde sahip olan esmer tenli olmak,
  • Gebelik dönemi,
  • Doğum kontrol hapı kullanımı (OKS kullanımı),
  • Polikistik over sendromu,
  • Hormonal bazı bozukluklar,
  • Genital bölgenin ağda ya da lazer ile epilasyonu rol oynamaktadır.

Lazer ile renk açma ve beyazlatma neden yapılır?

Genital bölgedeki renk koyulaşmaları kadınları psikolojik olarak etkileyebilmektedir. Özellikle cinsel ilişkide özgüven eksikliği ve genital bölgeden utanma gibi sorunlar sıkça yaşanabilmektedir. İdealize görünüm pembemsi, dolgun ve parlak halidir.

Lazerle renk açama (beyazlatma) nasıl yapılır?

Lazer ile genital bölge renk açma, beyazlatma tedavileri ortalama olarak 20-30 dakika kadar sürer. Lokal anestezi ya da sedasyon (hafif uyku) anestezisi yapılabilir. Lazer ile renk açma işleminde ana prensip, lazerin termal (ısı verici) etkisi ile ‘epidermis’ adı verilen üst cilt katmanının soyulmasıdır. Bu şekilde koyu cilt soyularak gidecek yerine daha genç görünmeyi sağlayan canlı, parlak ve pembemsi cilt gelecektir.

Genelde tek seans uygulaması yeterlidir. Gerekli durumlarda birden çok seans yapılabilir. Tek seansla ile %30-40 arası renk açılması sağlanabilmektedir, bu nedenle sonuçları oldukça memnuniyet vericidir.

Lazerle renk açma sonrası sonuçlar ortalama 1 ay sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Labioplasti ameliyatı ile birlikte lazerle renk açma tedavileri

Dış dudaklardaki renk koyulaşmaları genellikle iç dudaklarda da renk ve biçim sorunlarıyla beraber olabilir. İç dudaklara labioplasti yapılırken, aynı seansta dış dudaklara da lazer ile renk açma işlemi yapmak mümkün olmaktadır. Lazerle genital bölge renk açma yapıldığında işlem sonrası alttan gelen açık, pembemsi, parlak doku daha sağlıklı bir görünüm sağlar.

Lazerle genital dolgunluk tedavileri

Lazerin termal (ıs verici) ve ablatif (yıkıcı) etkileri sayesinde dokuda geçici bir berelenme gerçekleşmektedir. Böylelikle o bölgeye hücum eden onarıcı hücreler sayesinde bağ dokusu (lif) üretimi artarak dokuda bir gençleşme, dolgunluk ve parlaklık elde edilmektedir.

Bu nedenle karbondioksit lazerler sayesinde dış genital bölgesinde çöküklük, kırışıklık, doku zayıflığı, gevşeklik sorunu olan kadınlarda genital bölgeye dolgun bir görünüm kazandırmak için karbondioksit lazer uygulaması yapılabilir.

Aynı şekilde genital radyofrekans (RF) uygulamaları ile de dış genital alan dolgun ve parlak bir görünüme kavuşturulabilmektedir. 

Comments are closed.