labioplasti-28

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, genital iç dudakların sarkık, büyük, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda özel cerrahi yöntemlerle küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması için yapılan bir operasyondur.

Labioplasti Nedir?

Tüm dünyada genital bölge estetik operasyonları hızla artma eğilimindedir. Ülkemizde de durum aynıdır. Labioplasti “iç ve dış genital dudakların estetik operasyonu” dur.

Ülkemizde ve tüm dünyada, genital estetik ameliyatlarının başında yer almaktadır. Doğru teknikle uygulandığında yalnızca estetik açıdan değil, işlevsel olarak da pek çok yararlar sağlar.

Labioplasti (İç dudak estetiği) nedir?

Labioplasti, genital dudakların normalden büyük, sarkık, koyu renkli ya da kırışık olmaları durumunda estetik cerrahi prensiplerine uygun şekilde küçültülmesi, simetrik ve güzel görünüme kavuşturulması için yapılan bir genital estetik operasyonudur. ‘İç dudak estetiği’ olarak da bilinir.

Labioplasti ne demek?

Kelime anlamı Latince terminoloji olarak labium=dudak, plasti=şekillendirme anlamına gelmektedir. Labioplasti genel olarak genital bölge dudak estetiğinin tıbbi adıdır.

Dış genital alanda üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklara da “labium majus” adı verilir ve buranın estetiği de labioplasti olarak geçer. Ancak dış dudak estetiği, iç dudak estetiğine göre çok daha nadir yapıldığından ötürü labioplasti denilince, genelde iç dudak estetiği operasyonu anlaşılmaktadır.

Labioplasti terimini ikiye ayrıştırmak gerekirse; iç dudak estetiği “labiominoraplasti”, dış dudak estetiği “labiomajoraplasti” isimleri ile anılmaktadır.

labioplasti ameliyatı sonrasıLabioplasti Ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı

Labial Hipertrofi

Büyük dudakların dışına taşan, kalın, geniş, sarkık, iç dudaklara ‘labial hipertrofi’ adı verilir. Değişik nedenlerle labial hipertrofi ortaya çıkabilmektedir. İç dudakların normalden iri ve geniş olması genelde doğuştan gelen bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde hormonal etki ile birlikte artmaktadır. Ayrıca bazı kişilerde kronik tahriş olma (mantar enfeksiyonu, kaşıntı veya sürtünme gibi),ırsi (genetik) nedenlere bağlı olarak da iç dudaklar normalden daha iri, geniş yüzeyli, kırışık ve sarkık olabilir. Hormonal nedenler arasında androjen hormonu alınması da labial hipertrofi sebebidir. Doğumlar ve ilerleyen yaş da iç dudaklarda sarkma ve genişlemelere neden olabilir.

Asimetri

Bir dudağın diğerine göre büyük veya farklı yapıda olması durumudur. ‘Labial asimetri’ genellikle doğuşsal olmakla birlikte, kimi zaman trafik veya bisiklet kazaları gibi yaşanan genital travmalara bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Kenar Düzensizlikleri

İç dudakların uç kısımlarında renk koyulaşmaları, kenar kısımlarında pürüzlü ve girintili çıkıntılıların olması. 

Görünümden Hoşnutsuzluk

İç dudak görünümünden genel anlamda rahatsız olan ve bu durumdan dolayı psikolojik olarak etkilenen kadınlara da labioplasti yapılabilmektedir.

Labioplasti kimlere yapılır?

Labioplasti en çok estetik kaygılara bağlı olarak yapılmaktadır. İç dudakların normalden iri, geniş yapıda, düzensiz ve kalın oluşu; cinsel açıdan özgüven eksiklikleri, cinsel ilişki sırasında utanma ve konsantre olamama, rahat partner ilişkisi kuramama ve hatta bu nedenle evlenememe, cinsel açıdan kendini beğenmeme, çekici bulmama, hatta kadın olarak görememe dahi sebepler arasında yer alabilir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Labioplasti ameliyatlarında fiyatlar, ücretlendirmeler; operasyonu uygulayacak olan cerraha, sağlık merkezine ve anestezi yöntemine göre değişir.

Labioplasti ile ilgili maliyetleri ve toplam fiyatları bu yüzden hekiminiz ile görüşmenizde yarar olacaktır. Burada unutulmaması gereken önemli nokta; labioplasti ameliyatlarının oldukça spesifik operasyonlar grubunda yer aldığı, bilgi ve tecrübesi olmayan hekimlere başvurulmaması gerektiğidir.

O yüzden hekim seçimi son derece önemlidir.

Labioplasti nedenleri neledir?

Hastalar farklı amaçlarla labioplasti operasyonunu arzu etmektedirler. Labioplasti nedenleri kişiye göre değişir.

En sık labioplasti ameliyatı nedenleri:

 • Bikini, tayt giyildiğinde dıştan görünen belirgin kabarıklığın verdiği rahatsızlık. Bu bölgenin dıştan çıkıntılı görünümü sosyal hayatı olumsuz etkileyebilir.
 • Genital bölgenin nemli kalması nedeniyle sık mantar enfeksiyonları, sık vajinal enfeksiyonlar.
 • Cinsel ilişki sırasında partnerden çekinme, utanma, ilişki sırasında konsantre olamama.
 • Genital bölgede koku oluşumu, akıntı birikimi gibi hijyenik sorunlar.
 • Büyük ve sarkık iç dudakların iç çamaşırı, kot pantolon ve tayt giyimi sırasında sürtünerek rahatsızlık verici olması.
 • Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi sırasında gerilmeye bağlı olarak acı hissedilmesi.
 • İdrar yaparken zorlanma, ıkınma gereksinimi.
 • Tuvalette idrarın farklı yönlere giderek bacakları ıslatması en sık nedenler arasındadır.

Özetle; labioplastinin fiziksel, seksüel, hijyenik ve tıbbi yönlerden faydaları mevcuttur.

Labioplasti yöntemleri nelerdir?

Labioplasti operasyonu için farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Hangi hastada hangi yöntemin uygun olduğu; hastanın dokusunun durumuna, taleplerine ve cerrahın deneyimlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu bağlamda, labioplasti operasyonunu yapacak cerrahın deneyimi çok önemlidir. Başlıca labioplasti yöntemleri:

 • V plasti,
 • Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon),
 • Wedge rezeksiyon,
 • Lazer ile labioplasti,
 • Z plasti,
 • Delaminasyon tekniği,
 • Yıldız labioplasti olarak sıralanabilir.

Labioplasti çeşitleri nelerdir?

Genital Estetik operasyonları içinde, hastalar tarafından en çok tercih edilen labioplasti ameliyatlarında, kişinin isteği ve iç dudak yapısı önemlidir. Bazı hastalar daha doğal (natürel) bir görünüm tercih ederken, büyük çoğunluk ‘Barbie vajina’ yöntemini arzu etmektedirler.

labioplasti ameliyatı ile barbie görünümBarbie Vajina

Barbie Vajina Yöntemi nedir?

İlk defa ABD’de Los Angeles sosyetesi tarafından labioplasti ameliyatları için kullanılan ‘Barbie doll vagina’ (Barbie bebek vajinası),iç dudakların mümkün oluğunca kısaltılması ile elde edilen görünümün ismidir. Bu konsepti ülkemizde ilk kez getirdikten sonra, biz de bazı değişiklikler ekledik.

Barbie konseptinde iç dudaklardan maksimum düzeyde doku çıkarılır, klitoris üstü deri ters Y plasti ile mümkün olduğunca küçültülür. Gerekirse büyük dudaklara yağ enjeksiyonu da yapılarak daha seksi bir görünüm elde edilir. Böylece büyük dudaklar iç dudakları tamamen kapatacak, arada ‘venüs klefti’ olarak yarık görünecektir.

Ülkemizde labioplastiyi düşünen hastaların büyük bir kısmı Barbie bebek yöntemini tercih etmektedirler. Ancak bir kısım hasta ise iç dudak kısaltmasının çok yapılmadığı, daha doğal bir görünüm arzusundadır. Bu hastalarda ‘hibrid vajina’ olarak da adlandırılan, iç dudakların diğer tekniğe göre daha az kısaltıldığı ve daha natürel bir görünüm uygulamaktayız.

Klitoral hudoplasti nedir?

Klitoris üzerini örten cilt dokusuna ‘klitoral hud’ (klitoris üstü tepeciği) adı verilir. Klitoral hudoplasti, klitoris üzerindeki cilt katlantılarının alınması; böylelikle klitoris üstü bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi ile bu bölgeye daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir operasyondur. Halk arasında ‘klitoris estetiği’ olarak da bilinir.

Klitoral hudoplasti genelde ‘labioplasti’ yani iç dudak estetiği ameliyatları sırasında yapılır. Bazen de yalnızca iç dudak ameliyatı (labioplasti) geçirip, yeterli estetik tatmini yaşamayan hastalarda daha sonradan ikinci bir ameliyat olarak da talep edilebilmektedir.

Klitoral hudoplasti önemlidir!

Labioplasti sırasında iç dudaklar küçültülüp hoş bir görünüm kazandırıldıktan sonra çoğu hastada klitoris üzeri cilt kırışıklıkları, katlantıları kalmakta, böylelikle bu bölgedeki kabarıklık adeta bir ‘mikropenis’ görünümünü ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle iç dudak estetiği, özellikle Barbie vajina şeklinde, olan hastaların tamamına yakınında klitoris bölge estetiği de ameliyatı da yapılmalıdır. Aksi takdirde operasyon sonrasında ortaya çıkan görüntüden hoşnut olmayan hastalarda memnuniyetsizlikler baş gösterebilmektedir.

klitoral hudoplasti nedir?Klitoral Hudoplasti

Klitoral hudoplasti cinsel hazzı olumsuz etkiler mi?

Hayır. Doğru teknikle yapıldığında cinsel hazzı asla olumsuz etkilemez. İşlem sırasında klitoris organı zarar görmez. Sadece klitoris üzerindeki fazlalık halindeki cilt dokusu alınır, bu nedenle cinsel haz ve orgazm üzerine olumsuz bir etkisi de yoktur.

Hatta genital estetik operasyonu sonrası hastalarda artan özgüvenle birlikte cinsellikten alınan haz da artar ve orgazma ulaşmak kolaylaşabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Labioplasti operasyonları, günümüzde pek çok jinekolog ve plastik cerrahlar tarafından uygulanabilmektedir. Oysaki bölgenin anatomik özelliklerinden dolayı klitoris bölgesi estetiği konusunda tecrübe sahibi olan cerrahların sayısı çok daha azdır. Bölgenin anatomik ve fonksiyonel konumundan dolayı ameliyat sırasında dokuya hassas bir şekilde yaklaşılması önemlidir.

Operasyon sırasında klitorisin hafif düzeyde yukarı asılması da güzel bir estetik görünüm kazandırmaktadır. Ancak bu işlemde, ‘glans clitoridis’ adı verilen klitorisin baş kısmı dışarıya çıkarılmamalıdır.

Özet olarak; mevcut anatomik yapısı itibari ile klitoris bölgesi ameliyatları hassasiyet gerektirir ve bu konuda çalışan uzmanın cerrahi tecrübesi çok ama çok önemlidir. Doğru ameliyat tekniği ile yapıldığında klitoral hudoplasti ameliyatlarındaki estetik ve işlevsel sonuçlar son derece yüz güldürücüdür.

Labioplasti operasyonu ne şekilde yapılır?

Labioplasti operasyonu lokal anestezi, genel anestezi veya belden uyuşturma (spinal anestezi) eşliğinde yapılabilmektedir. Ortalama operasyon süresi 1 saat kadardır. Aynı seansta vajina daraltma operasyonu da yapılacaksa bu süre uzayabilmektedir. Kimi zaman sedasyon anestezisi denilen yüzeysel bir anestezi şekli de tercih edilebilir. Hangi anestezi şekli tercih edilirse edilsin, hastalar ameliyat esnasında asla acı ve ağrı hissetmez.

Labioplasti ameliyatından sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Labioplasti ameliyatı klinik ortamında veya hastanede yapılabilir. Ameliyat sonrası 5-6 saat süreyle klinikte veya hastanede dinlenme yeterli olmaktadır. Ameliyat bölgesi lokal anesteziklerle uyuşturulduğu için ameliyat günü dahil ciddi bir ağrı ve acı olmaz. Evde 3 günlük bir istirahat sonrası, sosyal ve iş hayatına rahatlıkla dönebilir.

Evde geçirilecek bu 3 gün içinde sürekli yatmak gerekmez, sadece zorlu aktivitelerden ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalıdır. Operasyon sonrası kişisel hijyene dikkat etmek ve pansumanları düzenli yapmak önemlidir. Ameliyat sonrasındaki süreç, tüm detayları ile tarafımızdan anlatılmakta ve yapılacaklar yazılı olarak hastalarımıza verilmektedir. Tüm bu anlatılanlara dikkat edildiğinde, ameliyattan sonra genellikle hiçbir iz kalmadan, son derece memnuniyet verici sonuçlar elde edilmektedir.

Labioplasti cinsel hazzı etkiler mi?

Hayır. Labioplasti ameliyatları cinsel hazzı asla olumsuz yönde etkilemez. Hatta kişide oluşturduğu özgüven artışı ile cinsel ilişki sırasında konsantrasyonu da olumlu yönde etkilemektedir. Paralel şekilde haz duygusu artmakta ve orgazm işlevi de kolaylaşmaktadır.

En iyi labioplasti tekniği hangisidir?

Nasıl ki tıpta “hastalık yoktur hasta vardır” diyorsak, hangi labioplasti tekniğinin kime uygun olduğu da tamamen kişiye özgü bir durumdur, genellenemez. Burada önemli olan; hastanın beklentisi, labiumların hipertrofi seviyesi, dokunun özellikleri, klitoral hudoplasti gerekip gerekmeyeceği ve eş zamanlı başka bir işlem yapılıp yapılmayacağıdır. Tüm bu faktörler ışığında, hasta için en uygun teknik belirlenir. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, genital estetik operasyonlarında cerrahın deneyimi ve hakimiyeti çok önemli bir rol oynamaktadır.

Labioplasti bakirelere de yapılabilir mi?

Evet. Labioplasti ameliyatları kızlık zarına asla zarar vermez. O yüzden bakire genç kızlara da güvenle yapılabilir.

Labioplasti ameliyatları kim tarafından yapılmalıdır?

Labioplasti operasyonları, günümüzde pek çok jinekolog ve plastik cerrah hekim tarafından uygulanmaktadır. Önemli olan ameliyatı yapan cerrahın kadın genital bölgenin anatomisine hakim olması, bu konuda eğitim almış olması ve tecrübesinin olmasıdır. Aksi takdirde son derece olumsuz durumlarla karşılaşmak da olasıdır.

Labioplasti operasyonları her ne kadar pek çok hekim tarafından uygulansa da, eş zamanlı yapılan klitoral hudoplasti operasyonları çok daha fazla tecrübe gerektirir. İyi yapılmadığı zaman son derece olumsuz sonuçlara maruz kalınabileceğinden dolayı önceden iyi bir araştırma şarttır.

Labioplasti yaptıranlar ne tür olumsuzluklarla karşılaşılabilir?

Labioplasti yaptıranlar her ameliyatta görülen kanama, enfeksiyon, dikişlerin açılması gibi riskler alırlar. Doğru teknikle yapıldığında bu tür riskler en az düzeydedir. Hasta beklentileri önceden tam olarak anlaşılmadan, yeterli tecrübesi olmayan cerrahlar tarafından doğru teknikle yapılmayan labioplastilerde ameliyat sonrası memnuniyetsizlikler ortaya çıkabilir. Bu durumlarda labioplasti revizyon ameliyatları ile düzeltme gerekebilir.

Comments are closed.