labioplasti-ameliyati-nasil-yapilir-102

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti öncesi hasta ile görüşülüp, ameliyattan tam olarak beklentiler netleştirildikten sonra labioplasti tekniği için karar verilir. Buna göre operasyon planlanır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatları, iç dudakların küçültülmesi ve estetik açıdan daha iyi bir görünüm kazandırılması amacıyla yapılan bir genital estetik ameliyattır.

Labioplasti tüm genital estetik operasyonlar içerisinde en sık rağbet edilen ameliyattır. Genital estetik operasyonlar arasında labioplastiden sonra ikinci sırada vajina daraltma ameliyatları gelmektedir.

Labioplasti ameliyatının; kişinin öz güveninin artışı, partnerine karşı daha rahat hissetmesi, genital alanın çok daha hijyenik olması, sosyal ortamlarda daha özgürce tayt ve bikini giyilebilme, idrarın daha rahat yapılabilmesi, cinsel ilişkideki gerilmeye bağlı ağrı şikayetinin giderilmesi, sık vajinal enfeksiyon riskini azaltması gibi fonksiyonel yararları da vardır.

Labioplasti ameliyatları nasıl yapılır?

Labioplasti öncesi hasta ile görüşülüp, ameliyattan tam olarak beklentiler netleştirildikten sonra labioplasti tekniği için karar verilir. Buna göre operasyon planlanır. Operasyon genellikle klitoral hudoplasti ile birlikte yapılır. Ortalama süre 1 ile 1,5 saat arasındadır. Hastanın istemine ve tıbbi durumuna göre lokal anestezi (uyuşturma),genel anestezi (uyutma),sedasyon anestezisi (hafif uyutma) veya spinal anestezi (belden uyutma) gibi anestezi yöntemleri ile yapılabilir.

Labioplasti ameliyatı hastanın ve hekimin tercihi doğrultusunda, hastane veya klinik ortamında yapılabilmektedir. Cilt ve cilt altı dikişler estetik olarak atıldığından ötürü genellikle ameliyattan sonra bir iz kalmaz. Bu bölgenin anatomik özelliklerinden dolayı yara iyileşmesi son derece hızlıdır.

Labioplasti İle Eş Zamanlı Klitoral Hudoplasti

İnternet araştırmalarına bakıldığında labioplasti hakkında pek çok hekim çalışmakta iken, labioplasti ile eş zamanlı yapılan klitoris bölgesi estetiğinde hekimlerin yeterli tecrübesinin olmadığını görmekteyiz. Halbuki klitoral hudoplasti yapılmaksızın, yalnızca labioplasti operasyonunun yapılması kardan çok zarar verebilir.

Kısaltılan küçük dudaklar ile daha da belirgin hale gelerek dışarıdan görünen klitoris üstü tepeceği adeta bir ‘mikropenis’ görünüme bürünecektir.

O yüzden hastaların pek çoğunda labioplasti ile birlikte eş zamanlı olarak klitoral hudoplasti de yapılmalıdır. Ancak gerek klitoris anatomisinin farklılığı, gerek bu bölgedeki damar ve sinir yoğunluğu nedeniyle operasyon çok dikkatli uygulanmalıdır. Doğru teknikle uygulandığında klitoris estetik operasyonları cinsel hazzı asla azaltmaz, hatta çoğu zaman arttırır.

Labioplasti tehlikeli midir?

Doğru teknikle ve tecrübeli ellerde yapıldığı zaman tehlikesi bulunmamaktadır. Her ameliyatta olan kanama, enfeksiyon, ödem ve dikişlerin erken atması gibi riskler de minimal düzeydedir.

Labioplasti ağrılı bir ameliyat mıdır?

Labioplasti sırasında o bölge tamamen uyuşturulduğu için, ameliyat sonrası acı, ağrı olmaz. Ameliyattan sonraki birkaç günde oluşabilecek ağrılar için basit ağrı kesici ilaçları kullanmanız yeterli gelecektir. Genelde ödem hızla ineceğinden ağrı sorunu da korkulduğu gibi olmamaktadır.

Comments are closed.