ic-dudak-sarkmasi-ameliyati-113

İç Dudak Sarkması Ameliyatı

İç dudak sarkması ameliyatı ‘labioplasti’ veya ‘labio minoraplasti’ olarak adlandırılmaktadır. İç dudak estetiği (labioplasti) bunların arasında en sık uyguladığımız operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı

İç Dudak Sarkması

Küçük dudak olarak da bilinen iç dudaklar (labia minora),genital bölgede dış dudakların (labia majora) iç kısmında yer alan üzeri tüysüz deri kıvrımlarıdır. Yukarıda klitorisin üstünü saran yapıyı oluştururken, aşağıda dış dudaklar ile birleşir.

İç dudaklar herkeste farklı yapıda bulunabilmektedir. Kimi zaman doğuştan dış dudaklardan dışarıya sarkacak yapıda bulunabilirken, kimi kadında ise ergenlikle veya zaman içinde sarkma meydana gelebilmektedir. Bu durumdan rahatsız olan kadınlar ise iç dudak sarkması ameliyatı için arayışa girmektedirler. İç dudak sarkması nedeniyle yapılan operasyonlar ülkemizde ve tüm dünyada tüm genital estetik ameliyatlar içinde ilk sıradadır.

İç genital dudakların fonksiyonu var mıdır?

Hepimiz birbirimizden farklıyız; boyumuz, gözümüzün rengi, saçlarımız, burnumuz ve genital bölgemiz! Özellikle iç dudaklar söz konusu olduğunda neredeyse her kadında farklı bir yapıyla karşılaşmamız çok muhtemeldir. Damardan ve sinirden zengin bir çift deri katlantısı olan iç dudaklar, sadece cinsel ilişki esnasında değil günlük yaşamımız esnasında da pek çok fonksiyona sahiptir. Bunlardan en önemlileri ise vajinayı kurumaya karşı koruması ve tuvalette idrarın akış yönünü düzenlemesidir.

İç dudak sarkması neden olur? Labial hipertrofi nedir?

Özellikle batı ve anadolu toplumlarında iç dudakların, dış dudakların dışına taşmaması genel beklentidir. İç dudaklardaki sarkma tıbben ‘labial hipertrofi’ olarak adlandırılmaktadır. İç dudak sarkması genellikle doğuştan genetik faktörlerle ortaya çıkarken, kimi zaman edinsel (kazanılmış) faktörlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bu faktörler ise en sık; çocuklukta bir sebeple hormon kullanımına maruz kalma, ergenlik, genital bölgede meydana gelen enfeksiyon veya dermatit nedeniyle iç dudakların çok fazla kaşınması, çok sık mastürbasyon yapmak ve fazla sayıda gebelik geçirmek olarak görülmektedir.

İç dudak sarkması ne tür problemlere yol açar?

İç dudak sarkması, yani ‘labial hipertrofi’ psikolojik, kozmetik, hijyenik, seksüel ve fonksiyonel yönlerden sorunlara yol açabilmektedir. Bazı kadınlarda utanma ve öz güven kayıplarına neden olarak ilişkiden ve hatta evlilikten kaçmaya bile sebep olabilmektedir.

Aşırı uzun ve sarkık labiumlar menstruasyon döneminde ve tuvalet ihtiyacı sonrasında hijyen sorunlarına, sık vajinal enfeksiyona, fitness gibi egzersizlerden sonra terleme ve koku problemine, pantolon giyerken sürtünme nedeniyle irritasyona ve dar kıyafetler giyildiğinde dışardan dış genital organların fark edilmesine, yürüme, bisiklete binme ve hatta oturma sırasında rahatsızlık hissine neden olabilmektedir.

Aşırı uzun yapıdaki iç dudaklar idrar yaparken ıkınma hissine de neden olabilir. İdrarın akış yönünü değiştirerek bacaklara sıçramasına da neden olabilmektedir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında gerilerek acı hissine de yol açabilir.

İç dudak estetiği hem işlevsel hem de psikolojik nedenlerle tercih edilen operasyonlardır.

İç dudak sarkması ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

İç dudak sarkması ameliyatı ‘labioplasti’ veya ‘labio minoraplasti’ olarak adlandırılmaktadır. Çoğu zaman eş zamanlı olarak klitorisin üstündeki fazla cilt dokusu da operasyon esnasında alınmakta, bu operasyon ise ‘Klitorohudoplasti’ veya ‘Klitoral hudoplasti’ olarak adlandırılmaktadır.

Genital bölgenin, aynı saç, göz rengi, burun gibi kişiden kişiye farklılık gösterebildiğini söylemiştim. Saçımızı boyatıyor, gözümüze lens takarak rengini değiştiriyor, burnumuza estetik operasyon yaparak istemediğimiz görünümü değiştirebiliyoruz. Peki genital bölge söz konusu olduğunda nelerin mümkün olduğunu biliyor muyuz?

Labioplasti en sık yapılan genital estetik ameliyattır!

Genital bölgede uygulanan pek çok estetik operasyon bulunmaktadır. İç dudak estetiği (labioplasti) ise bunların arasında en sık uyguladığımız operasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. İç dudak estetiğinde en önemli nokta operasyonu gerçekleştirecek hekimin deneyimi ve hakimiyetidir. Operasyon öncesi hastanın beklentisinin ne olduğu öğrenilmeli, operasyon ile neyin mümkün olabileceği detaylı olarak anlatılmalıdır.

Gerçekdışı bir beklenti olması hastayı operasyon sonrası dönemde hayal kırıklığına uğratacaktır. O nedenle iç dudak estetiği ameliyatı öncesi hasta ile detaylı bir görüşme yapılması çok önemlidir.

Labioplasti nasıl yapılır?

Operasyon ameliyathane koşullarında genel anestezi veya bölgesel anestezi (spinal/epidural) altında yapılabildiği gibi, ofis şartlarında sedasyon ile birlikte lokal anestezi eşliğinde de yapılabilmektedir. İç dudak estetiği operasyonu için farklı cerrahi teknikler bulunmaktadır, hastanın beklentisine göre uygulanacak tekniğin ameliyat öncesi belirlenmesi çok önemlidir.

Operasyonun ortalama süresi bir saat kadardır. Labioplasti ile aynı anda klitorohudoplasti yapılmadığında, klitorisin üstündeki fazla cilt dokusu adeta minik bir penis görünümünü almakta; bu görünüm ameliyat sonrasındaki dönemde hasta için çok rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle iç dudak estetiği esnasında eş zamanlı olarak klitorisin üzerindeki fazla cildin alınması (klitohudoplasti) da çoğu zaman yapılmaktadır.

İç dudak sarkması nedeniyle yapılan labioplasti operasyonu sonrası dönem

İç dudak sarkması nedeniyle yapılan labioplasti operasyonları, deneyimli bir hekim tarafından yapıldığı müddetçe güvenli ve oldukça tatmin edici sonuçlara sahiptir. Deneyim sahibi olmayan kişiler tarafından yapıldığında ise elde edilen sonuçlar bir felakete dönüşebilir.

İç dudak estetiği sonrası hastanede veya klinikte yarım gün yatış genellikle yeterlidir. Verilen ilaçların düzgün kullanıldığı, pansumanların ve diğer önemli hususların anlatıldığı şekilde uygulandığı durumlarda ameliyat sonrası dönem genellikle sıkıntısız geçmektedir.

Labioplasti operasyonu sonrası 3 günlük ev istirahati sonrası hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Spor, hamam, ata binme, yoga-pilates ve cinsel ilişki için ise 4 hafta beklenmesi gerekmektedir. İç dudak ve klitorisin görünümleri ilk ayın sonunda normal haline kavuşmaktadır. Çok hassas bölgeler olduğu için ameliyat sonrası oluşan ödemin tam olarak gerilemesi ve dikiş izlerinin tam olarak kaybolması ise 2 ayı bulabilmektedir.

Genital estetik operasyonları hastaya özel doğru endikasyonla ve doğru teknikle yapıldığında oldukça tatmin edici sonuçlara sahiptir. Yıllardır yaşanan fiziksel problemlerden kurtararak ve psikolojik rahatlama sağlayarak, kişilerin hayatlarını pek çok açıdan olumlu yönde değiştirebilmektedir.

Comments are closed.