genital-estetik-50

Genital (Vajina) Estetiği

Genital estetik iç ve dış genital bölgeye öncelikle estetik yararlar açısından yapılan ameliyat ve harici bazı tıbbi operasyonları içerir. Estetik operasyon gibi görülse de işlevsel açılardan da oldukça faydalar sağlar.

Genital (Vajina) Estetiği

Vajina Estetiği

Genital estetik bir diğer ismiyle vajina estetiği iç ve dış genital bölgeye öncelikle estetik (kozmetik) yararlar açısından yapılan ameliyat ve ameliyat dışı bazı tıbbi operasyonları içerir. Özellikle kadınların kendi özgüven artışında oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca pek çok fonksiyonel yararları da mevcuttur. İç ve dış genital bölgeye yapılan tüm estetik ve onarıcı (rekonstruktif) operasyonlar bu kapsamdadır.

Genital (Vajinal) Estetik Nedir?

Genital estetik iç ve dış genital bölgeye öncelikle estetik yararlar açısından yapılan ameliyat ve ameliyat harici bazı tıbbi operasyonları içerir. Genital estetik ameliyatlarının kadınlarda psikolojik, hijyenik, seksüel (cinsel) ve sosyal yararları vardır. “Vajina estetiği”, “Genital güzelleştirme”, “Cinsel estetik”, “Cinsel bölge estetiği” ve “Cinsel organ estetiği” olarak da bilinmektedir.

Kadın iç genital bölgesi içinde cinsel ilişki organı ‘vajina’ yer almaktadır. Yaş, sigara, gebelik ve doğumlar vajinada genişleme, sarkma ve his kaybına yol açar. Kişinin kendisinde veya eşiyle cinsel sorunlara neden olabilir. Vajina daraltma, vajinal estetik ameliyatları içerisinde en sık yapılan operasyonlar arasındadır. Eş zamanlı olarak doğumdan kalan dikiş izleri ve cilt katlantıları da düzeltilebilmektedir.   

Kadın dış genital bölgesi ise iç dudaklar, dış dudaklar, klitoris tümsekçiği ve perine (vajina ile anüs arası) bölgelerinden oluşur. Dış genital bölgeye ‘vulva’ adı da verilmektedir. İç veya dış dudakların sarkması, kırışıklığı ve doku fazlalıkları estetik görünüm ve fiziksel yönden pek çok sorunlara yol açabilir. Vulva bölgesinde en sık yapılan estetik ameliyatlar labioplasti (iç ve dış dudak estetiği) ve klitoral hudoplasti yani klitoris üstü tepeceğin düzeltilmesidir.

genital bölge anatomisiVulva Anatomisi

Tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor! Amerikan Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre; genital bölge ile ilgili estetik operasyonlar tüm estetik ameliyatlar içinde en hızlı artış ivmesine sahiptir. Bu artış ABD’den başlayarak, Avrupa ve Asya ülkelerine de hızlı bir şekilde yayılmaya devam etmektedir. Ülkemizde de durum benzerdir.

Vajina Estetiği Hangi Amaçlarla Yapılır?

Doğru teknik ve tecrübe sahibi hekimler tarafından uygulandığında, vajina estetiği ameliyatları pek çok yararları bulunmaktadır. En sıklıkla kozmetik (estetik) amaçlı yapılmaktadır. Ayrıca medikal (tıbbi),hijyenik, seksüel (cinsel) ve psikolojik faydaları vardır.

Örneğin iç dudakların normalden daha büyük ve sarkık oluşu idrar yaparken zorlanma, sık vajinal enfeksiyon geçirme, ilişki sırasında gerilmeye bağlı acı hissi gibi şikayetlere yol açar. Diğer taraftan kötü iyileşmiş epizyo (doğum kesi) izleri de cinsel ilişkide ağrı şikayetine neden olur. Tüm bunlar medikal (tıbbi) nedenler arasındadır.

Spor yaparken genital alanın terlemesi, koku ve enfeksiyon üretmesi hijyenik nedenler arasındadır. Vajinal genişleme, bollaşma, his kaybı, orgazm işlevinin kolaylaştırılması da seksüel yani cinsel nedenlerdendir.

Partnere karşı rahat hissedememe, ilişkide utanma, öz güven kaybı, kendisini eksik ve değersiz görme, tayt, bikini veya pantolon giyememe de psikolojik ve sosyal sebepler arasındadır. Bu nedenden ötürü evlenemeyen, hatta flört ilişkilerinden kaçınan pek çok kadın vardır. Görüldüğü üzere bu konuda hastaların talep yelpazesi oldukça geniştir.

Genital Estetik Cerrahisi

Genital bölge estetiği ile ilgili cerrahi operasyonlar:

 • Labioplasti (Genital bölgedeki iç ve dış dudak estetiği)
 • Vajinoplasti (Vajina daraltma ameliyatı)
 • Perineoplasti (Vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinin estetiği)
 • Klitoral hudoplasti (Klitoris üzeri cilt katlantılarının düzeltilmesi)
 • Puboplasti (Pubis tepesinin estetiği)
 • Labia majora büyütme (Büyük dudaklara yağ veya dolgu enjeksiyonu)
 • Labia majora küçültme

Vajina Estetiği Ameliyatları

Genital estetik ameliyatları ana amaçları kadınlarda cinsel açıdan öz güvenin sağlanması, psikolojik ve sosyal açılardan daha rahat hissetme, zamanla yaşa veya geçirilen doğumlara bağlı deformasyonların düzeltilmesi, cinsel hazzın arttırılması ve orgazm fonksiyonunun kazandırılmasıdır.

Genital bölgeye yapılan cerrahi dışı operasyonlar:

 • Lazerle vajina daraltma (LVR- Lazer Vajinal Rejuvenasyon) ve idrar kaçırma tedavileri
 • Genital radyofrekans uygulamaları
 • G noktası büyütme (G noktasına dolgu enjeksiyonu, G shot ©)
 • Genital Cinsel haz tedavileri (O shot ©)
 • Genital bölge renk açma (Lazer ve mezoterapi ile)

Genital estetik neden önemlidir?

Vajinada veya büyük-küçük dudaklarda, genital bölgede doğuştan, ergenlikte ya da yaşla artan bozulmalar meydana gelmektedir. Zamanla ortaya çıkan yapısal bozukluklar, estetik veya fonksiyonel rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Bu durum kadınlarda özgüven eksikliği, psikolojik sorunlar ve cinsel tatminsizlik yapabilmektedir.

En sık talep edilen vajina estetiği ameliyatları nelerdir?

En sık olarak tercih edilen genital estetik ameliyatlar: Labioplasti (iç dudak estetiği) ve Vajina Daraltma (vajinoplasti) ameliyatlarıdır.

Labioplasti küçük dudakların (Labia minora) normalden büyük olması, sarkık, kırışık, koyu renkli veya asimetrik olması nedenleriyle tercih edilmektedir. Uzun ve sarkık dudaklar idrar yaparken zorlanma, ilişkide gerilmeye bağlı acı hissi, sürekli nemli kalmaya bağlı olarak koku ve sık vajinal enfeksiyon geçirme gibi şikayetler de üretir. Labioplasti operasyonunun psikolojik ve işlevsel yönden yararları bulunmaktadır.

Klitoris üstünde yoğun kabarıklıklar, kırışıklıklar ve sarkmaların olması durumunda labioplasti operasyonuna klitoral hudoplasti ameliyatı da eklenmelidir. Ancak bu şekilde en ideal estetik görünümü elde etmek mümkün hale gelecektir.

Vajina daraltma ameliyatları ise ilerleyen yaş, doğum, sık cinsel ilişki ve kürtajlar ile vajinada genişleme ve esnemelerin oluşması nedeniyle yapılır. Vajinal genişleme kadın ve erkek eşte ilişki sırasında cinsel hazzın azalmasına, hissizlik problemine yol açabilir. Aynı seansta idrar kesesi sarkması (sistosel),rektum sarkması (rektosel) ve idrar tutamama (inkontinens) şikayetleri de düzeltilebilmektedir.

Genital bölge estetiği kimlere yapılır?

Genital bölge estetiği genital bölgesi ile ilgili görünümsel veya fiziksel yönden sorun yaşayanlarda yapılır. Ameliyat talepleri çoğu zaman hastanın kendisinden, nadiren de eşinden gelmektedir. Estetik amaçlı yapıldığında yaş sınırı 18’dir. 18 yaşının altında yapılması önerilmez.

Vajina estetiği ameliyatları cinsel hayata nasıl etki eder?

Kadının kendi özgüvenin arttırılması, vajina duyarlılığının arttırılması, vajinal sıkılaşma ile hem kendinde hem de eşte hissin arttırılması yapılma gerekçeleri arasındadır. Doğru teknikle yapıldığında genital estetik ameliyatların hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığı gibi, cinsel haz yönünden oldukça faydalar da sağlamaktadır. Cerrahi ile vajinal daraltma, radyofrekans veya lazerle vajina sıkılaştırma hem kadın hem de erkek eşte hissedilir düzeyde haz artışına neden olmaktadır. Diğer taraftan cinsel tatminin sağlanması, orgazmın kolaylaştırılması, anorgazmi (orgazm olamama) sorununun çözümlenmesi için beraberinde cinsel terapilerin uygulanması da gerekebilir.

Genital estetik operasyonu sonrası his kaybı olur mu?

Vajina estetiği sonrası his kaybı olmazr. Tam tersine, temel hedeflerden birisi hissin arttırılmasıdır. Doğru teknikle yapıldığında asla his kaybı yapmaz.

Vajina estetiği ameliyatları nasıl yapılır?

Ameliyatlar genelde hastane veya klinik ortamında yapılmaktadır. Genel anestezi, spinal veya epidural anestezi (belden uyuşturma),lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yöntemleri kullanılabilmektedir. Genital estetik ameliyatlarda kesi işlemi makas, bistüri, lazer veya radyofrekans cihazı ile yapılabilmektedir. Bu tür cerrahi işlemlerde cerrahın tecrübesi son derece önemlidir.

Genital estetik belli olur mu? İz kalır mı?

Yapılan ameliyatın genişliğine ve doku iyileşme hızına bağlı olarak, doğru teknikle yapıldığında ya hiç iz kalmaz veya son derece hafif bir iz kalabilir. Çoğu zaman hekim muayenelerinde bile belli olmaz. Operasyon sonrası alınan sonuçlar, genel itibari ile oldukça memnuniyet vericidir.

Genital estetik yaptıranlar nelere dikkat etmek zorunda?

Her cerrahi ameliyatta olduğu gibi genital estetik yaptıranlar da belli süre bazı kurallara uymak zorundadır. Ameliyat sonrası verilen antibiotiklerin düzenli kullanılması, pansumanların yapılması, belli süre fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden uzak kalınması önemlidir. Vajina estetiği yaptıranlar, doktorlarının önerilerini dikkate almalıdırlar.  

Genital estetik doktoru kim olmalı?

Çok az sayıda doktor bu alanda çalışmaktadır. Bu tür operasyonlar genelde jinekolog hekimlerin ve plastik cerrahların çalışma alanıdır. Önemli olan bu alanda tecrübeli doktora ulaşabilmektir.

Vajinanın güzel görünmesi için ne yapmalı?

 • Vajinanın güzel görünmesi için ne yapmalı? Vajinanın Güzel GörünmesiVajinanın güzel görünmesi her kadının arzusudur. Sadece güzel değil, sağlıklı vajinaya sahip olmak da amaçlanır.Vajinanın güzel görünmesi için yapılacak işlemleri yakından takip eden kadınlar için günümüzde pek çok koruyucu önlem yanı sıra farklı genital estetik ameliyatları da mevcuttur. Peki, öncelikle vajina olarak adlandırılan bölge neresidir ve vajinanın güzel görünmesi için neler yapılabilir? İşte bu makalemizde bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz.Vajina nerededir?Kadınlarda genital bölge iç ve dış olmak üzere iki alandan oluşmaktadır. Dış genital organlar “Vulva” olarak adlandırılır. Vulva; bikini bölgesi (mons pubis),dış dudaklar (labia majora),iç dudaklar (labia minora) ve klitoristen oluşmaktadır. Vulva derisi tüm dış genital bölgeyi kapsar.Vajina ise vulvadan kızlık zarı (hymen) ile ayrılır ve iç genital organlara uzanan tüp şeklindeki kanaldır. Ortalama 8-9 cm uzunluğundaki vajina, cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olup, kas ve bağ dokusundan oluşur. Vajinanın üç ayrı bölümü; 1/3 proksimal (ön),1/3 santral (orta) ve 1/3 distal (son) kısımları mevcuttur.Vajina Nerede?Vajinal GüzelleştirmeVajina ve vulvanın sağlıklı ve güzel görünmesi kadınların özgüven artışına sebep olmaktadır. Günümüzde “vajina güzelleştirme” veya “vajinal rejüvenasyon” (gençleştirme) adı altında pek çok genital estetik operasyon uygulanmaktadır. Ancak, öncelikle koruyucu tedbirler alınmalıdır.Vajinanın Güzel Görünmesi İçin Yapılabilecekler1-Koruyucu ÖnlemlerVajinal enfeksiyonlar kadınların hayatları boyunca jinekologlara en sık başvuru sebeplerindendir. Sağlıklı bir vajinal floraya sahip olmak ve bunu sürdürmek temel amaç olmalıdır. Cinsel hayatı aktif olan kadınların vajinal enfeksiyonlara yatkınlığı da artmaktadır. Vajina florası olarak bilinen yararlı bakteri sayısındaki azalma enfeksiyonlara, enfeksiyonlar da vajinal akıntı, kaşıntı, koku gibi şikayetlere yol açmaktadır.Vajinanın güzel ve sağlıklı olabilmesi için alınabilecek koruyu önlemler arasında:
  • Kişisel hijyene dikkat etmek,
  • Düzenli olarak çamaşır değiştirmek,
  • Ped tamponları sık aralıklarla yenilemek,
  • İlişkide kondom gibi bariyer yöntemleri kullanmak,
  • Sağlıklı, dengeli beslenmek,
  • Yeterli su tüketmek,
  • Düzenli jinekolojik muayene yaptırmak yer almaktadır.2- Genital Estetik Ameliyatlarıİnsan vücudundaki tüm organlarda olduğu gibi, kadınlardaki vajina ve vulva yapıları da çok çeşitlilik göstermektedir. Çoğu kadının istediği ideal vajina yapısı benzer özellikler taşımaktadır. Arzu edilen bu dış görünüşe ulaşabilmek için cerrahi veya cerrahi dışı bir takım işlemlere de başvurulabilmektedir.İdeal Vajina YapısıYaşlanma, menopoz, gebelik ve doğumlar vajinanın aleyhine çalışmaktadır. Kolajen dokusunun azalması, vajinal genişleme ve duyarsızlığın artışı en sık şikayetler arasında yer almaktadır. Vajinanın güzel görünmesi, ‘ideal vajina’ yapısına kavuşulabilmesi için yapılan cerrahi yöntemlerin bazıları aşağıda ele alınmıştır.Labioplasti: Labioplasti ameliyatı, en sık uygulanan genital estetik ameliyattır. Başka bir deyişle “iç dudak küçültme” ameliyatıdır. Genellikle iç dudaklara yönelik küçültme, estetik olarak düzeltme ameliyatı olarak bilinse de dış dudak küçültme ve estetik cerrahisini de kapsar. Labioplasti ameliyatı – daha doğru bir ifade ile – dışarıdan sarkık, kırışık ve kararmış halde görülen iç veya dış dudak parçalarının kesilerek çıkartılması ve estetik olarak düzeltilmesidir. Aynı seansta klitoris üzerindeki fazla cilt kıvrımların çıkarılması işlemi de yapılabilir. Bu genital estetik ameliyata da “klitoral hudoplasti” adı verilmektedir.Vajinoplasti: Vajinoplasti ameliyatı özellikle daha ileri yaşlarda, vajinal doğum yapmış ve vajinal sarkma bollaşma şikâyeti olan hastalara yapılan cerrahi vajina daraltma işlemidir. Bu ameliyat ile vajinal daralma kalıcı şekilde sağlanırken, idrar kesesi ve bağırsaklarda oluşan sarkmalar da düzeltilebilmektedir.Perineoplasti: Perineoplasti vajina ile makat arasında kalan ‘perine’ bölgesinin düzeltilmesi ameliyatıdır. Genellikle vajinoplasti ameliyatı ile eş zamanlı yapılmaktadır. Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bazen de bu bölgedeki cilt katlantıları alınması veya kas yırtıklarının onarılması için de uygulanmaktadır.Labia Majora Yağ Dolgusu: Labia majora yağ dolgusu büyük dudaklara yağ dolgu uygulama işlemidir. Zamanla sıkılığını kaybeden ve sarkan büyük dudakların daha dolgun ve daha genç hale gelmesi için yapılmaktadır. Hastanın karın, böğür ya da bacak bölgesinden alınan yağ, işlemden geçirildikten sonra büyük dudaklara enjekte edilmektedir.3- Genital Bölge Renk Açıcı TedavilerGenital bölge renk kararması (‘hiperpigmentasyon’) çoğu kadının problemidir. Özellikle ilerleyen yaş ile değişen hormonlar vulvadaki kararmanın başlıca nedenidir. Genital hijyen bozukluğu, sık enfeksiyonlar, kimyasal temizleyiciler, ağda, epilasyon ve tüy dökücü krem maruziyeti de genital bölgede renk koyulaşmasına yol açmaktadır.Vajinanın güzel görünmesi için yapılan renk açıcı tedaviler oldukça fazla sayıdadır. Bu tedaviler genellikle lazer uygulamaları ve renk açıcı solüsyonları içermektedir. Kişiye özel uygulanan tedaviler sayesinde % 40’a yakın bir oranda renk açılması sağlanabilmektedir.Lazerle Genital Bölge Beyazlatma: Genital bölge lazer ile vajina beyazlatma tedavileri son yıllarda yaygınlaşan uygulamalardır. Kısa sürede, klinik şartlarında, ağrısız, acısız şekilde yapılan işlemlerdir. İşlem sonrası herhangi bir kısıtlama da bulunmamaktadır. Deneyimli merkezlerde yapılan uygulamalarda ciddi bir yan etkisi yoktur. Yaklaşık 5 dakika süren, tek seanslık basit bir uygulama genellikle yeterli gelmektedir.Genital Bölge Renk Açıcı Solüsyonlar: Genital bölge renk açıcı solüsyonlar da evde ya da klinik ortamında uygulanabilmektedir. Lazer tedavilerine ek olarak da kullanılabilir. Kişiye göre değişen başarı oranları vardır. Kolay uygulama avantajı tercih sebeplerindendir. Çoklu seans gereksinimleri vardır.4- Cinsel Haz TedavileriSağlıklı ve güzel görünümdeki vajina, kadınların cinsel hayatlarına pozitif yönde yansımaktadır. Ancak her şeye rağmen cinsel hayatlarında sorun yaşayan, vajinada duyarsızlık, his kaybı veya cinsel isteksizlik gibi sorunlar yaşayan kadınlara yönelik bazı cinsel tedaviler veya jinekolojik uygulamalar da mevcuttur.Vajinal Lazer: Uygulanan cinsel haz tedavileri arasında vajinal lazer özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşmaktadır. Vajinada hem estetik hem de fonksiyonel iyileşme sağlayarak, kadınların cinsel hayatları üzerinde pozitif etkiler bırakmaktadır. Karbondioksit lazer tedavileri bir yandan vajinal duvarda kolajen sentezini artırıp sıkılaşma sağlarken, diğer taraftan kan akışını artırarak cinsel hazzı da olumlu yönde etkilemektedir.Vajinal lazer anestezi gerektirmeyen, 5-10 dakikada gibi kısa bir sürede klinik ortamında ağrısız, acısız şekilde yapılabilen bir işlemdir. Sonrasında herhangi bir sorun olmadan, istirahate gerek kalmaksızın günlük hayata dönüş mümkündür. Uygulama protokolü olarak 1-2 ay ara ile 2 seans şeklinde önermekteyiz. İstanbul ve Ankara kliniklerimizde karbondioksit fraksiyonel lazerler kullanılmaktadır.Genital PRP: Genital PRP (Plateletten Zengin Plazma) uygulamaları da cinsel haz tedavileri arasındadır. Klitoris, klitoris çevresi, vestibulum (vajina girişi) ve vajina ön duvarına yapılan genital PRP enjeksiyonu “O shot” olarak bilinmektedirler ve orgazm üzerinde etkili bulunmuştur. İşlem, hastanın kendi kanı alınarak lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Deneyimlerimize göre, vajinal lazer tedavileri ile kombine edildiğinde daha etkin sonuç vermektedir.En güzel vajina hem estetik hem de fonksiyonel açıdan en iyi olandır!Vajina güzelliği bir bütündür. Hem tıbben sağlıklı yapıda olması, hem görünüşün istenildiği gibi olması, hem de cinsel açıdan yeterli tatminin sağlaması hedeflenen amaçlar arasındadır. Günümüzde vajinanın güzel görünmesi ve sağlıklı hale gelmesi için yapılan pek çok cerrahi ve medikal uygulamalar adeta bir çığır açmıştır.

Comments are closed.